Sakın intenette bu siteye girmeyin!

Deep web nedir sorusu Google ve Youtube üzerinde en çok aranan sorulardan biri ve burada karşınıza çıkan deep web videoları da gerilim müzikleri ile birlikte oldukça çekici bir hal almakta. Deep Web, son zamanlarda daha da fazla kulağımıza çalınıyor. Çünkü korkutucu ve gizli olan şeyler çekicidir. Daha da önemlisi, Deep Web tüm internet aleminin yüzde 90’ını oluşturuyor; yüzde 10’luk kısmı ise Google’ın girebildiği tüm internet sitelerini kapsıyor.

 

Basit bir tanım ile deep web, yani derin internet, bizim kullandığımız yüzeysel internetin daha alt boyutlarıdır. Her internet kullanıcısının erişemediği sitelere ve bilgilere burada ulaşılabiliyor, kuralların, kanunların ya da yasakların olmadığı sınırsız bir alan demek mümkün… hal böyle olunca, suç anlamında aklınıza en uçuk neler geliyorsa, hepsinin döndüğü bir boyuttur burası. Öyle ki, kulağa biraz korkutucu gelse de, kaçırılan insanların satıldığı pazarlar, her türlü uyuşturucu ve öldürücü maddenin satıldığı alanlar, kiralık katillerin cirit attığı bir dünya… Belki de çok daha fazlası… Bugün bizim bildiğimiz internet sınırları, tüm internet dünyasının sadece %10’luk bir kısmıdır. Kalanı ise deep web olarak ifade edilen boyutlardır. Tek bir boyut değil, boyutlar söz konusudur. Belli bir noktadan sonrası için özel cihazlar gerekir ve çok az insan bu boyuta erişebilir. Deep web‘e yani internet dünyasının arka bahçesine girmek için özel bir yazılım var; bu özel tarayıcıyı bilgisayarınıza kurmanız gerekir. Bu tarayıcı size anlık konumlar verir ve böylece anonim olmayı başarırsınız. Deep web kullanmak ya da sadece giriş yapmak suç değildir. Ancak önemli bir ayrıntı var ki, legal olan bu boyutun %95’i illegaldir. Hızlıca birkaç örnek ile size bu illegal dünyanın öğelerinden bahsedelim. Bilim adamları, katiller, uyuşturucu tüccarları, politik aktivistler, teröristler, sapıklar, veri satıcıları, kaçakçılar, ajanlar… Tehlikeli pek çok deney için insan alıp satıldığı, acısız saniyede ölüm sağlayan haplar gibi çeşitli zararlıların rahatça satıldığı, gizli verilerin paylaşıldığı bir ortamdan söz ediyoruz.
-Deep Web virüslerin yaratıldığı bir yer ve hiçbir şekilde bu alemde güvende değilsiniz, olamayacaksınız!
Darknet üzerinde dönen paranın 1 yıl içinde 2-3 milyar dolarlık bir rakama ulaştığı biliniyor. Bu alemin para birimi ise bitcoin’dir.

 

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın