Sosyal medya ve güzellik olgusu

Güzel mekanlarda, şık kıyafetlerle fotoğraf ve durum paylaşan sosyal medya kullanıcıları için elbette ilk öncelik kendi güzellikleri. Adeta herkesin kusursuz görünmek için yarıştığı sosyal medya mecralarında, Instagram başı çekiyor.

Estetik yaşının minimum seviyeye düştüğü, temelinde beğenilmek olan güzellik olgusu, ideal güzellik algısı kalıplarının yaygınlaşmasına paralel olarak yükseliş gösteriyor. Instagram’da yükseliş gösteren fenomen, estetik kaygıları hiç olmadığı kadar tetikliyor. Kendisini beğenmeyen, beğenilmediğini düşünen veya daha çok beğenilmek isteyen bireyler, yüzleri başta olmak üzere vücutları için çeşitli estetik operasyonlara başvuruyor.

Çoğu araştırmaların da desteklemiş olduğu, çekici insanların toplumda daha kolay statü sahibi olabilip, sosyal medya mecralarında fenomene dönüşerek daha fazla para kazandığı algısı/gerçeği estetik operasyonlar için motivasyon sağlıyor.

Artık neredeyse tüm trendleri belirleyen bir vitrine ve podyuma dönüşen sosyal medya Instagram, güzelliğin en çok prim yaptığı sosyal mecra olarak ön plana çıkıyor. Estetik güzelliğe sahip olan insanlar, doğal olarak daha kolay ön plana çıkarak takipçi sayılarını katlayabiliyorlar. Bunun da karşılığında tanınmış bir kişiye dönüşmeleri hem maddi, hem de manevi olarak bireysel ve toplumsal yaşamlarında avantaj sağlıyor.

 

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın