Sosyal medya günlük hayatımızı nasıl etkiliyor?

Günümüz toplumlarında hemen hemen herkes farklı platformlarda, farkllı pek çok sosyal medya hesabına sahip. Dolayısıyla gün içerisinde bu platformlardaki hesaplarını ve yapılan paylaşımları sıklıkla kontrol ediyorlar. Hatta bu durum günlük hayatımızda o kadar yayılmış durumda ki; sosyal medyadan kopuk geçirdiğimiz bir an bile, psikolojimizi bir şeyleri kaçırmışız hissine sürüklüyor.

Pek çoğumuz günlük hayatımızda sosyal medyaya erişemediğimiz anlarda bir şeyleri kaçırmış hissine kapılıyoruz, bu durum ise normal yaşamda ki işlerimize odaklanma bozukluklarına sebep oluyor. Günlük hayatta yaptığımız işlere konsantre olmamızı güçleştiriyor. Birbirleriyle konuşan insanlar yerini zamanla, birbirleri ile yazışan insanlara bırakıyor. Yaşanan bu iletişim sorunları ise ilişkilerde bozulmalara ve kopmalara yol açabiliyor. İnsanlar artık günlük hayatlarının yanı sıra birer sanal hayat da yaşamaya başlıyorlar. Bu durum ise zamanla gerçeklik algımızda olumsuzluklara sebep oluyor. Özellikle sanal dünyada yaşanan gerçek dışı hayatlar ve hatta gerçek dışı fiziksel görüntüler birçok kişiyi olumsuz yönde etkiliyor.

Sosyal medya dışarıda geçirdiğimiz zamanları da olumsuz etkiliyor. Çünkü artık pek çok işi dışarıya çıkmadan halledebiliyoruz. Örneğin alışverişlerinizi internetten yapıyor; arkadaşlarımızla internetten sohbet ediyoruz. Dolayısıyla bu durum ise pek çok kişiyi sanal dünyada sosyalleştiriken; gerçek hayatta ise asosyal olmaya sürüklüyor.

Sosyal medyanın aynı zamanda birtakım fiziksel etkileri de mevcut. Bunlardan biri de aldığımız mavi ışığın fiziksel olarak yarattığı zararlar. Pek çoğumuz günümüzün büyük bir çoğunluğunu ekranlara bakarak geçiriyoruz.

Özellikle gece saatlerinde, uyumadan önce sosyal medya göz atıp uyuyoruz. Hatta uyku aralarında kontrol ediyor; sabah kalktığınızda da ilk kez telefonlarımızdan sosyal medya hesabınızı kontrol ediyoruz. omurga ve göz bozuklukları. Yaşadığımız bu sanal hayattan kopmak istemediğiniz için telefonlarımızı elimizden düşünmüyoruz. Bu durum ise omurgamızda bazı sorunlara sebep oluyor. Özellikle boyun bölgesinde ağrılar yaratmaya başlıyor ve zamanla siz farketmeden vücudunuzda bazı duruş bozuklukları oluşuyor. Boyun bölgenizde ve el parmaklarında da bazı eklemsel sorunlar yaşanabiliyor. En büyük etki ise kuşkusuz ki gözlerimizde oluşuyor. Telefon ekranlarında küçük yazıları görmeye çalışmak ve mavi ışığa maruz kalmak zamanla gözümüzde ciddi görüş problemlerine sebep oluyor.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın