Nasıl internet fenomeni olunur?

Günümüzde gerçek hayatın önüne geçen sanal dünya, gerçek dostlukların yerini sanal dostluklara, sanal sohbetlere bırakıyor. Sosyal medya üzerinde her gün bir başka insanlar tanımaya devam ediyoruz. Dışarıdan çok kolay ve eğlenceli gibi görünen sosyal medya fenomeni olmak hemen hemen herkesin hedefi haline geldi. Kısa sürede yüksek takiplere, abonelere nasıl ulaşırız? Bu sorunun net olarak tek bir cevabı yok. Uzun vadeli ve planlı çalışmalar sonucunda adım adım yükselmeniz gerekiyor. Tabii çok şanslı biriyseniz, birden bire paylaştığınız bir içerik viral olabilir ve bu sizi sosyal medya fenomenine dönüştürebilir ve para kazanma şansına sahip olabilirsiniz.

Sosyal medya fenomeni olmak için yapılması  gereken ilk konu kendinizi en rahat hissedeceğiniz konuda paylaşım yapmanız, yaptığınız içeriklerde kendinizi en rahat hissedeceğiniz konuyu seçmediğiniz takdirde, içinizde hep bir soru işareti oluşacaktır. Yani kameraların önüne geçtiğiniz zaman, hobinizi değil de işinizi yapmış olacaksınız. Oysa ki, hobinizi yaptığınız zaman, ekrana vermiş olduğunuz enerji çok daha farklı ve neşeli olacaktır ve bu sayede de kitlenize daha doğal bir içerik üretmiş olacaksınız. Sosyal medya ya da YouTube gibi kanallarda ne yaparsanız yapın düzenli paylaşımlar yapmanız gerekiyor. Haftada üç video ile başladıysanız, bu şekilde devam etmeniz kitlenizi kaçırmamanız için önemli bir durum. Özel nedenlerden dolayı çekim yapamadığınız durumlarda da, önceden oluşturduğunuz stok içeriklerden kullanıp, kanalın boş kalmasının önüne geçebilirsiniz.

En önemli konulardan biri olan sosyal medya reklamlarına gelelim. Eğer bir video içerik üreticisi olup, başka sosyal medya hesaplarınız da varsa, yapmanız gereken en önemli şey, videonuzdan en hoşunuza giden kısımlardan kolay oluşturup, bunu sosyal medyada reklam olarak kullanmak olacaktır. Yani viral olmanız gerekiyor. Bunu da en kolaj şu şekilde yapabilirsiniz; Instagram’a para yatırıp, içeriğinizi öne çıkarmak yerine, milyonlarca takipçisi olan ve sosyal medya fenomenlerini çıkaran ve paylaşılan her içeriğin viral olduğu hesaplara reklam vermeniz daha işleyici ve akılda kalıcı olacaktır.

Bir içeriğiniz çok iyi, fakat kalan içerikleriniz kötüyse bir yere kadar yükselebilirsiniz. Bir içerik üreticisi olup, fenomen  haline gelmek istiyorsanız, gerçekten çok fazla çabalayıp, üzerinde zaman harcamanız gerekiyor. Bir içeriğiniz değil, tüm içeriklerinizin kaliteli olması gerekiyor. Tüm yapı taşlarınızı dikkatle hazırlayın. Malzemelerinizi, çekilecek mekanı, içeriği, konukları dikkatle seçin. Her şey hazır olup, bitti dediğiniz anda ve çekimlerin bittiği anda, kurgucunuzla birlikte birebir çalışın. Çünkü, sizin kafanızda olan şeyi, ne kadar iyi anlatırsanız anlatın, sizin kadar iyi kimse bilemez. Kimseyi tam anlamıyla tatmin edemezsiniz, muhakkak eleştirilere maruz kalacaksınız, bir kısım beğenirken, bir kısım başka bir şey isteyecektir. Bu durumda da siz, zamanla tecrübe kazanırken, içerikleriniz konusunda daha olgun düşünmeye başlayacaksınız. Bu noktada da kendiniz için en doğru adımları atmaya başlamış olacaksınız ve gitgide kendinize ait bir tarzınız ve takipcileriniz olacak

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın