Uzmanlar uyardı : Gençler de güvende değil!

Havalar ısınınca özellikle gençler sokaklara döküldü. Bunda “gençlere bulaşmıyor ya da gençler hafif atlatıyor” algısının da etkisi var. Ancak istatistikler virüse en çok yakalananların 20-40 yaş aralığındakiler olduğunu gösteriyor. Ölümlerin beşte biri de 20-64 yaş arasında.

Dünya dünya üzerinde 2 milyonu aşkın insanda görülen koronavirüs, 133 binden fazla insanın ölümüne neden oldu. Uzmanlar her gün sosyal mesafe ve izolasyon konusunda vatandaşları uyarsa da havaların ısınmasıyla birlikte özellikle gençler sokaklara döküldü. Ancak onlar da güvende değil. Yapılan çalışmalar, virüse en çok yakalanan grubun 20-40 yaş arasındakiler olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca koronadan hayatını kaybeden her beş kişiden birisi 20-40 yaş arası gençler. Türkiye’de de bunun çok sayıda örneği var. Hiçbir kronik hastalığı olmayan çok sayıda genç ömrünün baharında koronavirüsün kurbanı oldu.

Uzmanlar da gençleri uyarıyor. Koronanın gençlere bulaşmadığı iddialarının asparagas olduğunu belirten Enfeksiyon Uzmanı Doç. Dr. Murat Sütçü, “Korona gençlere bulaşıyor. Hatta bulaştırma oranı çok yüksek. Yapılan çalışmalarda 20-40 yaş arasında en çok rastlanan grup. 64-65 yaş daha farklı ağır geçirirken gençlerde genellikle hafif oluyor. Nasıl bir tehlikesi var? Büyüklere bulaştırabiliyorlar. Taşıyıcı olduğu zaman sonuçlar daha ağır oluyor. Çocuklarına ailesine bulaştırıyor. Onun için evde oturulmalı. Ölüm oranına baktığımız zaman ise her beş vakanın birinin 20-64 yaş arası grupta olduğu fark edildi. Hafif geçiriliyor diye düşünebilir ama herkes hafif geçirecek diye bir olay yok. Baş ağrısı, ateş, solunum sıkıntısı olabilir. O yüzden evde oturmalılar” dedi.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın