Taksicilerden ‘mülteci’ vurgunu!

Türkiye, mültecilere sınır kapılarını açma kararı almasından sonra, mülteciler sınırlara doğru akın ederken, taksiciler de bu krizi fırsata çevirdi. Öyle ki bir taksici göçün başladığı ilk günde 25 bin TL’ye Edirne’ye mülteci taşıdı.

Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib kentinde katil Esed rejiminin hava saldırısı sonucu 34 askerimiz şehit düştü. Ankara’da ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın başkanlığında güvenlik konseyi toplandı ve bir dizi kararlar alındı. Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere sınır kapılarının açılması ise bu kararlardan yalnızca birisi oldu.

Sert müdahaleye rağmen sınırı geçmekte kararlılar

Türkiye’nin bu kararını duyan mülteciler ise sınıra akın etti ve Yunanistan polisinin sert müdahalelerine rağmen sınırı geçme konusunda kararlı olduğunu gösterdi.

Yunan polisinin jiletli teller çekmesi, çoluk çocuk ayırt etmeden gaz bombası atması gibi insanlık dışı faaliyetleri ise dünya kamuoyuna yansıdı.

İlk günden 25 bin TL’lik vurgun

Sınırın Türkiye tarafında ise bazı taksiciler fırsatçılığını konuşturdu. Avrupa’ya açılan yeni göç dalgasının kendileri için fırsat olduğunu dile getiren taksiciler, mültecilere fahiş fiyatlar çekiyor. Öyle ki, bir taksici göçün başladığı ilk gün, Edirne’ye taşıdığı yolculardan 4 bin dolar (Yaklaşık 25 bin TL) para aldığını söyledi. Taksiciler mültecileri sınıra götürmek için umutla beklediklerini ve 250 km yol gittiklerini belirttiler.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın