Sözleşmeli er alımı için son başvuru tarihi 8 Mart..

2020 yılı Mart ayı ile birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli er başvuru şartları adaylar tarafından araştırılıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın en az ilkokul mezunlarından sözleşmeli er alımı için MSB’nin Personel Temin sayfası üzerinden e-Devlet şifreleriyle başlayan başvuru işlemleri 8 Mart 2020 tarihine kadar devam edecek. 

Başvuru yapacak adayların askerlik hizmetiyle ilgili, “Askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış olanlardan, müracaatın yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 25 yaşını bitirmemiş.

Askerlik hizmetine başlamamış veya askerlik hizmetini tamamlamamış olanlardan, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş (01 Ocak 1995 tarihi ile 31 Aralık 2000 tarihleri arasında doğanlar)” şartının yanı sıra diğer başvuru şartlarını da dikkatle incelemesi gerekiyor.

SÖZLEŞMELİ ER NEDİR? NASIL OLUNUR?

Askerlik görevini meslek olarak yapan, öğrenim durumu en az ilköğretim mezunu olan askeri birliklerde çalışan erlere ”Sözleşmeli Er” denir. Sözleşmeli er ya da erbaşlar, Kara, Hava ve Deniz Komutanlıklarında görev yapabilmektedir. Sözleşmeli erler, askerlik görevini belli bir süre ile yapmak yerine, belli bir ücrette maaş alarak askeri personel olarak hizmet verirler. Sözleşmeli er ya da erbaşların görev süreleri 3 ila 4 yıl arasındadır.

Sözleşme süresini doldurduktan sonra en fazla 1 ya da 3 yıl uzatabilirler. Toplam görev süreleri 7 yıl olmakla birlikte, görev süreleri dolmadan istifa edemezler. Hizmet süreleri dolduktan ve sona erdikten sonra, nitelik belgelerinin durumuna göre de Milli Savunma Bakanlığınca, ilgili mevzuatlara uygun olmaları neticesinde, kamu kurumlarında boş görev alanlarına atanabilirler

 

 

 

 

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın