Ramazan ayı başlıyor: İlk sahur bu gece

Ramazan ayı bu gece başlıyor. İlk teravih namazı bu akşam kılınacak, ilk sahura bu gece kalkılacak. Yarın akşam İslam alemi akşam ezanıyla birlikte ilk iftarını yapacak. Ramazan’ın fazileti nedir, Ramazan’da yapılabilecek ibadetler nelerdir sorularının cevabı haberimizde.

İçinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesini barındıran, kendinden önceki ve kendinden sonraki ayları adeta güneş gibi aydınlatan Ramazan ayı bu gece başlıyor. Peygamber Efendimizin, “Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” hadis-i şerifinden de anlaşılacağı üzere Ramazan Müslümanlar için manevi temizlik, af ve istiğfar ayıdır. Allah’ın rızasını kazanmak için gün doğumundan gün batımına kadar nefsini terbiye etmek için oruç tutan Müslümanlar, bütün ayı ibadet ve dualarla geçirmeye çalışır.

İLK TERAVİH BU AKŞAM, İLK SAHUR BU GECE

Bu akşam ilk teravih namazının kılınmasıyla Ramazan ayı başlamış olacak. İlk iftar 24 Nisan Cuma günü (yarın) yapılacak. Son iftar ise 23 Mayıs Cumartesi günü olacak. Ramazan Bayramı bu sene, 24-25-26 Mayıs günlerine denk geliyor.

KUR’AN-I KERİM’DE RAMAZAN AYI

Ramazan ayında yapılacak ibadetlerin ve tutulacak oruçların faziletine Kur’an-ı Kerim’in pek çok yerinde atıflar yapılmıştı. Bakara Suresi 183, 184, 185’inci Ayetlerde açık bir şekilde bu ayda ibadet edilmesi oruç tutulması emredilmiştir.

Bakara Suresi 183, 184. Ayetler: Ey İnananlar! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah’a karşı gelmekten sakınasınız diye, size sayılı günlerde farz kılındı. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa o iyilik kendisinedir. Oruç tutmanız eğer bilirseniz sizin için hayırlıdır.

Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.

Bakara Suresi 185’inci Ayet: (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın