İran sınırında korona alarmı

İran’da koronavirüs vakalarındaki hızlı artış, bölge ülkelerini tedirgin etti. Türkiye, İran’a açılan sınır kapılarındaki tedbiri ilk günden itibaren artırdı. Gürbulak ve Kapıköy sınır kapılarına sağlık ekipleri yönlendirilirken, sınır illerinde ‘virüs önlemleri’ eğitimi veriliyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) İran’da görülmesi ve ard arda yeni vaka haberlerinin gelmesi komşu ülkeleri tedirgin etti. Türkiye de İran sınırındaki tedbirlerini artırdı.

İran’daki Kovid-19 vaka sayısındaki hızlı artış komşu ülkeleri de tedirgin ediyor. Gelişmeler üzerine Türkiye de sınır kapılarındaki önlemleri artırdı. Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden İran’a açılan Gürbulak Gümrük Kapısı’nda bir dizi tedbirler alındı. Gürbulak Gümrük Müdürlüğü çalışanları, gümrük işlerinde plastik eldiven, maske ve dezenfektan kullanmaya başladı. İran’dan Türkiye’ye giriş yapmak isteyenler ise pasaport kontrolünden önce sınır kapısında görevlendirilen sağlık ekibi tarafından sağlık taramasından geçiriliyor. Ateş, öksürük, burun akıntısı gibi hastalık belirtisi olan yolcular ise içeri alınmıyor. Gürbulak sınır kapısına ayrıca termal kamera da kurulacak. Ağrı İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de gümrük personeline koronavirüs tedbirleri konusunda eğitim verecek.

Bu arada Van’da İran’dan giriş yapan 3 Türk vatandaşı, yüksek ateş görülmesi sebebiyle tedbir amaçlı hastanede tedavi altına alındı. Bu kişilere korona virüs testleri yapılacak. Hakkari’de de ateşi yükselen bir çocuk ile annesi de Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Valilik yetkilileri, tedbir maksatlı bölge hastanesinde yüksek ateşli 5 kişinin tedavi altında tutulduğunu doğruladı. Hastanede herhangi bir karantina kararı alınmazken, çalışan personel, spekülasyonlara sebebiyet verebilecek davranışlar konusunda uyarıldı.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın