Ya İstiklal Ya Ölüm” bu akşam başlıyor! Fragman izle

TRT’den mini dizi Ya İstiklal Ya Ölüm… 16 Mart 1920 ile 23 Nisan 1920 tarihleri arasında yaşanmış 6 haftalık gerçek bir kesiti yine 6 haftada ekranlara getirecek olan Ya İstiklal Ya Ölüm dizisinin senaryosu Funda Çetin’e ait. Yapımını Kirli Kedi’nin üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda ise adını dönem dramalarıyla izleyiciye duyuran Yasin Uslu var.

Merakla beklenen dizi Ya İstiklal Ya Ölüm, İtilaf Devletlerinin İstanbul’u işgal etmesi sonucu Meclis-i Mebûsan’ın dağılması ile Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğindeki Kuvayi Milliye hareketi ve sonrasında meclisin tam bağımsız olarak Ankara’da açılması arasında yaşananları konu ediyor. Dizide, istanbul’un işgal edilip, Meclis-i Mebûsan’ın dağıtılmasının ardından mebusların vatan aşkı ile karşılarına çıkan tüm engellere rağmen Ankara’ya uğraşmaya çalışması, Mustafa Kemal Paşa’nın yeni ve tam bağımsız bir meclisin açılması için verdiği mücadele ve işgaller karşısında milli iradenin gücü konu ediliyor.

Ya İstiklal Ya Ölüm’de Türkiye Cumhuriye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü Aşk-ı Memnu, Yedi Güzel Adam, Sevda Kuşun Kanadında, Kurt Kanunu gibi yapımların başarılı oyuncusu İlker Kızmaz canlandırıyor. Son olarak Netflix yapımı Rise of Empires: Ottoman’da izlediğimiz Birkan Sokullu, Topkapılı Cambaz’a hayat verirken, Dolunay Soysert Milli Mücadelenin en güçlü kadınlarından Halide Edip Adıvar’ı; Osman Sonant, Ali Fuat Paşa’yı, Mehmet Özgür, Mehmet Akif Ersoy’u; Rıza Kocaoğlu, İhsan Pere’yi canlandırıyor. Ayrıca oyuncu kadrosunda Serkan KeskinHilmicem İntepeUshan ÇakırUmut KaradağMelis SezenAltan Erkekli gibi önemli isimler bulunuyor.

YA İSTİKLAL YENİ FRAGMANINI İZLEMEK İÇİN TIKLA

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın