Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Akne, dünyadaki en yaygın cilt hastalıklarından biridir ve yaşamlarının bir noktasında insanların yaklaşık % 85’ini etkiler. Akne için üretilen ilaçlar bazı insanlardan kuruluk, kızarıklık ve tahriş gibi istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Bu, birçok insanı evde doğal olarak aknenin nasıl tedavi edileceğini araştırmaya teşvik etmektedir. İnternet önerilerle doludur, ancak doğal tedaviler gerçekten işe yarıyor mu? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Akne, dünyada en yaygın cilt problemlerinin başında gelmektedir. Genetik, diyet, stres, hormon değişiklikleri ve enfeksiyonlar gibi birçok faktör bu problemi tetikleyebilir. Oluşumundaki en büyük neden olarak ise uzmanlar günlük hayatta tüketilen besinleri göstermektedir. Fast food tarzı beslenmek kişide ciddi cilt problemleri ortaya çıkmasına neden olurken sebze ağırlıklı beslenen kişilerde daha parlak ve canlı bir cilt görünümü gözlenmektedir. Birçok kişinin sorunu olan akne tedavisinde evde yapılabilecek bazı maske ve kürler cildi kir ve yağdan arındırarak fayda sağlayabilir. Haberimizin devamında yer alan yöntemler ile Sivilceye ne iyi gelir? İltihaplı sivilce ve yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer? Şeklindeki sorularınızın cevabına ulaşabilirsiniz.

Aşağıda sivilce kurutma, sivilce giderici maske gibi aknelerle savaşabileceğiniz yöntemlere kolayca ulaşabilir ve evde bulunabilecek malzemelerle sivilce tedavisi için birçok öneriden faydalanabilirsiniz.

Elma sirkesi: elma suyunu veya preslenmiş elmalardan süzülmemiş meyve suyunu fermente ederek yapılır.

Diğer sirke gibi, birçok bakteri ve virüsle savaşma yeteneği ile sivilce kurutucu yöntemler arasında yerini almaktadır.

Laktik asidin sivilce lekelerine çözüm olduğu ve görünümünü iyileştirdiği gösterilmiştir. Dahası, elma sirkesi ilk etapta sivilceye neden olan fazla yağı kurutmaya yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır?

 1. 1 ölçek elma sirkesi ve 3 birim su karıştırın (hassas ciltler için daha fazla su kullanın).
 2. Temizledikten sonra karışımı pamuklu bir top kullanarak cilde nazikçe uygulayın.
 3. 5-20 saniye bekletin, suyla durulayın ve kurulayın.
 4. Bu işlemi gerektiği gibi günde 1-2 kez tekrarlayın.
 5. Elma sirkesinin cildinize uygulanmasının yanıklara ve tahrişe neden olabileceğini unutmamak önemlidir, bu nedenle her zaman küçük miktarlarda kullanılmalı ve su ile seyreltilmelidir.

Çinko Takviyesi: Çinko, hücre büyümesi, hormon üretimi, metabolizma ve bağışıklık fonksiyonu için önemli olan temel bir besindir.

Ayrıca akne için en çok çalışılan doğal tedavilerden biridir. Hatta bazı araştırmalar çinko takviyesini sivilcelere kesin çözüm olarak adlandırmaktadır. Araştırmalar, aknesi olan kişilerin kanlarında temiz cilde sahip olanlardan daha düşük çinko seviyesine sahip olduklarını göstermektedir. Birçok çalışma, ağızdan çinko almanın aknenin azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada 48 akne hastasına günde üç kez oral çinko takviyesi verildi. Sekiz hafta sonra 38 hastada aknede% 80-100 azalma görülmüştür.

Cilde çinko uygulanmasının etkili olmadığı gösterilmiştir. Bunun nedeni çinkonun ciltten etkili bir şekilde emilmemesi olabilir.

SİVİLCEYE NE İYİ GELİR?

 • Doğal ve evde yöntemlerle sivilce izleri nasıl geçer?

Bal ve Tarçın Maskesi: Hem bal hem de tarçın mükemmel antioksidan kaynaklarıdır. Araştırmalar, cilde antioksidanların uygulanmasının sivilceleri azaltmada benzoil peroksit ve retinoidlerden daha etkili olduğunu bulmuştur. Bunlar antibakteriyel özelliklere sahip cilt için iki yaygın sivilce ilacıdır.

Bal ve tarçın ayrıca akne tetikleyen iki faktör olan bakterilerle savaşma ve iltihabı azaltma yeteneğine sahiptir. Bal ve tarçının antienflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri akne eğilimli cilde fayda sağlayabilirken, akne tedavisi yetenekleri hakkında hiçbir çalışma yoktur.

Bal ve Tarçın Maskesi Nasıl Yapılır?

 1. Bir macun oluşturmak için 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın karıştırın.
 2. Temizledikten sonra maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekletin.
 3. Maskeyi tamamen durulayın ve yüzünüzü kurulayın.

Yüzdeki sivilceler nasıl gider?

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından elde edilen esansiyel bir yağdır.

Bakterilerle savaşma ve cilt iltihaplanmasını azaltma yeteneği ile bilinir.

Çay ağacı yağı çok güçlüdür, bu nedenle cildinize uygulamadan önce daima seyreltin.

Nasıl kullanılır?

 1. 1 ölçü çay ağacı yağını 9 ölçü su ile karıştırın.
 2. Pamuklu çubuğu karışıma batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın.
 3. İsterseniz nemlendirici uygulayın.
 4. Bu işlemi gerektiği gibi günde 1-2 kez tekrarlayın.

Yeşil çay uygulaması: Sivilce söz konusu olduğunda yeşil çay içmenin yararlarını araştıran herhangi bir çalışma yoktur, ancak doğrudan cilde uygulanmasının yardımcı olduğu gösterilmiştir. Hatta bazı kaynaklarda 1 saatte sivilce yok etme şeklindeki başlıkların altında yer alan tedavi yöntemleri arasında yerini almaktadır.

Bunun nedeni, yeşil çaydaki flavonoidlerin ve tanenlerin, aknenin iki ana nedeni olan bakterilerle savaşmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir

Yeşil çay içeren kremler ve losyonlar satın alabilirsiniz, ancak evde kendi karışımınızı yapmak oldukça kolaydır.

Nasıl kullanılır?

 1. Yeşil çayı kaynar suda 3-4 dakika demleyin.
 2. Çayın soğumasını bekleyin.
 3. Bir pamuk topu kullanarak cilde çay uygulayın veya üzerine püskürtmek için bir sprey şişesine dökün.
 4. Kurumasına izin verin, sonra suyla durulayın ve kurulayın.
 5. Ayrıca kalan çay yapraklarını balı ekleyebilir ve maske yapabilirsiniz.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın