Varis nedir? Nasıl tedavi edilir?

Varis en yaygın damar hastalığıdır. Eğer masa başı veya ayakta çalışıyorsanız ailenizde de varisi olan kişiler varsa, sizin de varis hastası olmanız neredeyse kaçınılmaz. 

Varisli damarlar bükülmüş, genişlemiş damarlardır. Herhangi bir yüzeysel damar varisli hale gelebilir, ancak en sık etkilenen damarlar bacaklarınızdakilerdir. Çünkü ayakta durmak ve dik yürümek alt vücudunuzun damarlarındaki basıncı arttırır.

Birçok insan için varisli damarlar ve örümcek damarları – yaygın, hafif bir varisli varyasyon – sadece kozmetik bir sorundur. Bazı insanlar için varisli damarlar ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Bazen varisli damarlar daha ciddi sorunlara yol açar. Bu nedenle varis mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Bacak toplar damarındaki genişleme ve toplardamardaki kapakçıkların çalışmamasına bağlı olarak kan akışının istenen şekilde kalbe doğru değil aşağı doğru hareket etmesinden kaynaklanır. Varisli damarlar her zaman ağrıya neden olmayabilir. Varisli damarlar genellikle bacak derisinin yüzeyinde mavimsi renkte değişik çaplarda kıvrıntılı kabarıklıklar şeklinde görülebilir. Bacaklarda ağrının yanı sıra alt bacaklarda yanma, zonklama, kas krampları ve şişlik hissedilebilir. Uzun süre oturduktan veya ayakta durduktan sonra kötüleşen ağrı, kaşıntı, varis çevresindeki ciltte renk değişikliği oluşabilir.  Son yıllarda varis tedavisinde ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. Genişlemiş varis, katater yöntemi ile girilerek yapıştırıcı veya lazer yöntemi ile iptal edilirken, çok küçük deriden kabarık varisler mikro kesi yöntemi ile dikişsiz tedavi edilir.

ŞİKAYETLER

 • Kozmetik sorunlar (renk değişikliği)
 • Varis olan bölgede kaşıntı, ağrı hissi
 • Günün ilerleyen saatlerinde bacaklarda ağırlık hissi, kramplar ve şişlik
 • Varis hastalığının ileri safhalarında ayaklarda renk değişikliği ve yaralar
 • İleri olgularda ayak bileği etrafında renk değişikliği ve yara açılması

Ne gibi önlemler almalıyız

 1. Uzun süre ayakta durmayın veya oturmayın
 2. Uzun süre oturmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda (uçak, otobüs seyahatleri) ayaklarınızı pompalama hareketleri (tıpkı araba kullanırken gaz pedalına basar gibi) ile aşağı yukarı oynatın
 3. Otururken ayaklarınızın altına bir yükselti almak da çok faydalı olacaktır.
 4. Ara sıra ayaklarınız kalbinizden daha yüksekte olsun (ayaklarınızı mümkün oldukça yukarı kaldırarak damarlarınızdaki basıncı, yükü hafifletin. Gün boyunca ayaklarınızı arada bir bir sandalye veya masa kenarına koyun.
 5. Her yarım saatte bir mutlaka kalkıp yürünmesi gereklidir. En azından kalkıp masanın etrafında yürümek kas pompasını çalıştırarak olası varisle ilgili riskleri azaltacaktır.
 6. Bacak bacak üstüne atmaktan kaçınılmalıdır.
 7. Mümkün olduğu kadar yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır.
 8. Aşırı sıcaktan (sıcak su ile banyo ve güneşte uzun süre kalmaktan) kaçının.
 9. Fazla kilodan kaçının: Aşırı kilo toplardamar sisteminin üstüne daha fazla yük bindirir.
 10. Elastik basınç çorapları giyin: Uzun süre ayakta hareketsiz kalmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda (uzun süre yolculuklar, mesleki zorunluluklar, hamilelik süresince vs.)

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın