Uzmanlar uyardı: Her sabah simit ve poğaça yerseniz..

Sabah işe giderken ya da çocuklarımızın beslenme çantasına koyduğumuz simit ve poğaçalar hiç masum olmayan besinlerin,erken saatlerde, her sabah tüketildiğinde çok büyük bir tehlikelere yol açtığını uzmanlar açıkladı. Hiçte masum olmayan bu besinlerin tehlikelerini sizler için haberimizde derledik..

Rafine (işlenmiş) veya basit karbonhidratlar; kepek, lif ve besin öğelerinden ayrılmış şekerler ve rafine tahıllardır. Bunlar arasında beyaz ekmek, pizza hamuru, makarna, hamur işleri (simit, poğaça, açma vb.), beyaz un, beyaz pirinç ve birçok kahvaltılık gevrek yer almaktadır. Besin değerleri çok azdır. İştah hormonlarını etkileyerek obeziteye sebep olur. Hızla sindirilirler, sürekli yorgunluğa neden olur.

Karın yağının fazlalığı, abdominal organları ve karaciğeri çevreler, insülin direnciyle ve diyabet riskiyle yakından ilişkilidir. Şekerli/hamur işi yiyecekleri kesmek, daha ince bir bel çevresi yanı sıra daha düşük diyabet riski anlamına gelmektedir.

Rafine karbonhidrat ve şekeri yüksek diyetler beraberinde yüksek tansiyon, kalp hastalığı, obezite, hiperaktivite, duygudurum bozuklukları ile bağlantılı olmuştur. Yapılan çalışmalarda çok yüksek oranda rafine ürün yiyen bireylerin en az yiyenlere kıyasla kalp hastalığına yakalanma risklerinin 2-3 kat daha yüksek olduğu saptanmıştır. Şeker bazı insanlar için bağımlılık da yapabilmektedir.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın