Sağlık Zeytinyağında

Tüm yağlar içinde en sağlıklısı sayılan zeytinyağı, geniş kullanım alanı ile mutfağımızda da özel bir yere sahip.

Zeytinyağı, Osmanlı ve Türk Mutfağı’nda her zaman özel bir yere sahip olmuş ve sayısız yemeğe lezzet katmış. Hatta öyle ki mutfağımız “Zeytinyağlılar” olarak adlandırılan yemek kategorisine sahip tek mutfak olarak dikkat çekiyor. Zeytinyağı katı ve sıvı tüm yağlar arasında en kolay hazmedilen yağ olduğundan Ramazan beslenmesinde zeytinyağı ve zeytinyağlı yemeklere bolca yer vermek son derece yararlıdır. İftarda ve sahurda yenen zeytinyağlı yemekler ve salatalar mideyi rahatlatır, bağırsakları düzenler ve sindirimi kolaylaştırır.

ZEYTİNYAĞLI PİŞİRİRKEN
Zeytinyağlı yemekleri hiç su eklemeden veya çok az suyla ve kısık ateşte pişirin. Zeytinyağlılara ekleyeceğiniz şeker ve sarmısak lezzetini arttırır. Yemeğe koyacağınız zeytinyağının yarısını pişirirken kullanın. Kalan yarısını ocaktan aldıktan sonra üzerine gezdirin. Zeytinyağlıları bir gün dinlendirdikten sonra tüketin.

SAĞLIK ZEYTİNYAĞINDA
Zeytinyağı E, A, K ve D vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve çinko içerir. Sağlık için çok önemli olan linoleik asit oranı yüksektir. Anne sütüne en yakın besleyici özelliğe sahiptir.
Kalp ve mide sağlığını korur.
Kan şekerini dengeler.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kansere karşı koruyucudur.
Antioksidan özelliği vardır.
Kötü kolesterolü düşürür.
Sindirime yardım eder.
Kemikleri güçlendirir.
Beyin hücrelerinin gelişmesine katkı sağlar.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın