Neden yumurta yemeliyiz?

Yumurta, kahvaltılarımızın vazgeçilmez parçası olan mükemmel bir besin.. Peki neden yumurta ? Cevabı yazımızda..

Protein deposu

Bir adet yumurta 6 gram protein içeriyor. Bu özelliği bile tek başına yumurta tüketmek için yeterli bir sebep. Protein miktarından ötürü yumurta sporcular başta olmak üzere yaşlıdan gence, hamileden çocuğa herkesin tüketebileceği bir besin.

Kolesterol düşürücü

Yumurtanın sarısındaki kolesterol içeriği çoğu zaman tartışma konusu oluyor. Ancak tüketiminde sınır aşılmadığı sürece yumurta kolesterole olumlu yönde etki ediyor. Yumurta, ceviz gibi omega 3 yağ asitleri barındıran besinler ile beraber tüketildiğinde kötü huylu koleksterol (LDL) seviyesinin düşmesine yardım ediyor.

Düşük kalorili

Bir yumurta ortalama 70 kalori. Yumurta, sadece 70 kalori alarak uzun süre tokluk sağlamasıyla diğer besinlerden hemen ayrılıyor. Yapılan çalışmalar, güne yumurta içeren bir kahvaltıyla başlayanların gün içinde daha az abur cubura yöneldiklerini ortaya çıkardı.

Ekonomik besin kaynağı

Protein almak için her zaman kırmızı ya da beyaz et tüketemeyebiliyoruz. Bu noktada da hem yüksek protein kaynağı oluşuyla hem de uygun fiyata satılmasıyla devreye yine yumurta giriyor.
Kalp hastalığından koruyucu

Uzmanlar, günde bir adet yumurta tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin % 20 oranında azaldığını söylüyor. Ayrıca yumurta, tip 2 diyabet hastalığının tedavi sürecinde de önemli bir rol oynuyor.

D vitamini kaynağı

D vitamini eksikliği, son zamanlarda hemen herkeste meydana gelebiliyor. Yumurta birçok besin değerinin yanında içeriğinde D vitamini de barındırıyor. D vitamini eksikliği yaşayanların yumurta tüketmesi tavsiye ediliyor.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın