Mide Ağrısına Doğal Çözümler

Mide ağrısı karın bölgesinde hissedilir. Karın, yukarıdaki kaburgaların ve diyaframın alt kenarıyla, aşağıdaki pelvik kemikle (kasık ramus) ve her iki taraftaki kanatlarla sınırlanan anatomik bir alandır. Her ne kadar karın, karın boşluğunu çevreleyen karın duvarının dokularından (deri ve kaslar gibi) kaynaklanabilse de, karın ağrısı terimi genellikle karın boşluğu içindeki organlardan kaynaklanan rahatsızlığı tanımlamak için kullanılır. Karın organları arasında mide, ince bağırsak, kolon, karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas bulunur.

Bazen, karın boşluğuna yakın, ancak içinde olmayan organlardan, örneğin alt akciğerlerin, böbreklerin ve uterus veya yumurtalıkların durumlarına bağlı olmasına rağmen, karnında ağrı hissedilebilir. Öte yandan, göbek içindeki organlardan gelen ağrının onun dışında hissedilmesi de mümkündür. Örneğin, pankreas iltihabı ağrısı arkada hissedilebilir. Bu son ağrı türleri, hissedildiği yerden kaynaklanmadığı için “atıfta bulunulan” olarak tanımlanmaktadır, bunun yerine, nedeni hissedildiği yerden (yani farklı bir bölgeye atıfta bulunularak) çıkarılmaktadır.

Neyse ki, çeşitli gıdalar mide ağrısını geçirebilir ve daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. İşte mideyi rahatlatan şeyler…

  • Mide rahatsızlıkları için en iyi gıdalardan biri Zencefildir Bulantı ve kusma, mide rahatsızlığının sık görülen semptomlarıdır.
  • Parlak sarı etli kokulu yenilebilir bir kök olan zencefil, bu semptomların her ikisi için de doğal bir ilaç olarak kullanılır
  • Zencefil, kemoterapi veya büyük cerrahi geçiren kişiler için de yararlıdır, çünkü bu tedaviler şiddetli bulantı ve kusma ve mide ağrısına neden olabilir.
  • Zencefil, hareket hastalığı için doğal bir ilaç olarak bile kullanılabilir. Önceden alındığında, bulantı semptomlarının yoğunluğunu ve iyileşme süresinin hızını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Bunun nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılamamıştır, ancak zencefilin midede sinir sistemi sinyalini düzenlediği ve midenin boşaldığı hızı hızlandırarak mide bulantısını ve kusmayı azalttığı varsayılmaktadır
  • Şişkinliğe iyi gelen çaylar arasında yerini alan papatya çayı, bir bardak tüketildiğinde ağrı kesici etkisi de bulunabilmektedir. Bir anti-enflamatuar olarak davranarak üzgün bir midenin ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu anti-inflamatuar özellikler mide kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur, bu da kramp ve spazmların ağrısını azaltabilir.
  • Zencefil genellikle güvenli kabul edilir, ancak mide ekşimesi, mide ağrısı ve ishal günde 5 gramın üzerindeki dozlarda ortaya çıkabilir
  • Bir çorba kaşığı zancefil, bir bardak su ve bir çay kaşığı bal ile karıştırın ve yavaşça yudumlayın.
  • Elma sirkesindeki asitler nişastanın sindirimini azaltmaya yardımcı olarak nişastanın bağırsaklara girmesine ve bağırsaktaki bakterilerin sağlıklı kalmasına izin verebilir. Bazı insanlar her gün önleyici tedbir olarak bir kaşık alır.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın