Hipertansiyon nedir?

Halk arasında yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, kalp hastalıkları ve felç gibi ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açan ölümcül olabilen bir problemdir.

Damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca hipertansiyon adı verilir. “Sessiz düşman” olarak adlandırılan hipertansiyon; yıllarca hiç belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar verebilir. Baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk gibi belirtiler görülen hipertansiyon çeşitleri nelerdir? Hipertansiyon tanısın nasıl konur? Bilinmesi gerekenler haberimizde…

HİPERTANSİYON HAKKINDA

Damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınca hipertansiyon adı verilir. Kan basıncı, hem kalbinizin pompaladığı kan miktarı hem de atardamarlarınızdaki kan akışına karşı direnç miktarı ile belirlenir. Kalbiniz ne kadar çok kan pompalarsa ve arterleriniz o kadar dar olursa, tansiyonunuz o kadar yüksek olur.

* Tansiyon değerleriniz sistolik 120 mmHg, diastolik 80 mmHg ise bu değerler normaldir.

* Değerleriniz sistolik 120-139 mmHg, diastolik 80-89 mmHg aralığında ise, prehipertansiyon risk grubu olarak değerlendirilebilir.

* Değerleriniz sistolik 140 mmHg ve üstü, diastolik 90 mmHg ve üstü ise yüksek risk grubundasınız demektir.

HİPERTANSİYON NEDENLERİ

Ayrıca tiroit hastalıkları, böbrek üstü bezi tümörleri, böbreğe giden damarlarda daralma, aort darlıkları, genetik bozukluklar da hipertansiyonu tetikleyici faktörlerle ortaya çıkabilmektedir. Doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesici türleri de kan basıncını yükseltip, hipertansiyona neden olmaktadır

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın