Diş eti kanamasını önlemek için neler yapmalıyız?

Dişlerimizi fırçalarken az bir kez de olsa diş eti kanaması sorunuyla karşılaşmışızdır. Hatta herkes tipik olarak bu durumun fırçalamadan kaynaklandığını veya geçici olduğunu düşünür. Ancak bu durum normal değildir. Diş eti kanamasını önlemek için bir şeyler yapmalı, onu ihmal etmemelisiniz. Çünkü diş eti kanaması diş eti hastalıklarının habercisi olabilir. Detaylar haberimizde..

Diş eti kanaması diş eti enflamasyonunun belirtilerinden biridir. Bu belirtiye genellikle kızarıklık da eşlik eder. Sadece diş fırçalama esnasında kanama gerçekleşiyor olsa bile bu, diş eti hastalığının işareti olabilir. Örneğin jinjivit de periodontit de bu belirtiye yol açıyor olabilir.

Jinjivit, oldukça yaygın görülen bir diş eti hastalığıdır. Ciddi olmasa da sonunda periodontite yol açabilir. Bu durum diş etlerine hasar verir ve onların iltihaplanmasına yol açar. Diş etlerinin kırmızı ve şiş görünmesine neden olur. Özellikle dişin altını etkiler.

Jinjivit genellikle kötü ağız hijyeni nedeniyle gelişir. Bu yüzden bundan kaçınmak için iyi ağız alışkanlıkları edinmek gerekir. Diş hekimleri günde iki kez dişlerinizi fırçalamanızı ve her gün diş ipiyle temizlemenizi tavsiye ederler. Ayrıca düzenli olarak diş hekimine gitmelisiniz.

Periodont, ilerlemeli olarak dişi destekleyen kemiği bozan ciddi bir diş eti enfeksiyonudur. Bu nedenle dişinizin düşmesine neden olabilir. Kısmen yaygın bir hastalıktır.

Ayrıca periodontit de kötü ağız hijyeniyle ilişkilendirilmiştir. Ancak profesyoneller diğer risk faktörlerinden de bahsederler. Hatta çok sayıda çalışmaya göre periodontit oluşumunda artışla sigara tüketimi arasında bir ilişki vardır.

Ancak diş eti kanamasına başka durumların da yol açabileceğini bilmek önemlidir. Şiddetli bir şekilde dişleri fırçalamak, yeni bir dış fırçası kullanmak, diş ipi kullanmaya başlamak ve belli bazı ilaçlar da diş eti kanamasına neden olabilir.

Diş eti kanamasının sebebi nedir?

Ağzımızda çok sayıda bakteri vardır. Sürekli dişte biriken yapışkan bir ‘biyokatman’ oluştururlar. Mukus ve yemek kalıntıları da bu biyokatman oluşmasına neden olur.

Dişlerinizi düzgün bir şekilde fırçalayarak ve diş ipiyle temizleyerek bu biyokatmanı yok edebilirsiniz. Bunu düzgün bir şekilde yapmazsanız katman sertleşir ve sonunda dişlerin etrafında ve aralarında plak birikimine neden olur. Bu da diş etlerinin hasar görmesine, iltihaplanmasına ve kanamasına yol açar.

Diş eti kanamasını önlemek için neler yapmalıyız.

  • Dişlerinizi her gün fırçalayın. Hatta günde iki üç kez fırçalamaya çalışın. İdeal olanı dikkatli bir şekilde en az iki dakika boyunca fırçalamanızdır. 
  • Bazı uzmanlar elektrikli diş fırçası kullanılmasını önerirler. Diş fırçanız yumuşaksa ve yuvarlak kılları varsa daha iyidir.
  • Dişlerinizi her gün diş ipiyle temizleyin. Bu, dişlerinizin arasında plak oluşmasını önleyecektir.
  • Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeye özen gösterin. İdeal olan her altı ayda bir diş hekimine gitmektir.
  • Sigara içmeyi bırakın ve alkolden kaçının.

Ayrıca beslenmenize de çok dikkat etmelisiniz.  Bol bol sebze ve meyve yemelisiniz. Bu besinler dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlıklı olması için gereken tüm vitaminleri sağlayacaklardır. Ayrıca şeker açısından zengin gıdalardan uzak durun. Onlar dişlerinize hasar verebilirler.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın