Ağrılarımızın en önemli nedeni D vitamini eksikliği

TÜRK doktorlarının yaptığı araştırma D vitamini ile kas eklem ağrısı arasında yakın ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre kas ve eklem ağrısı yaşayanların yüzde 74’ünde D vitamini eksikliği görüldü.

Fizik tedavi kliniğine yaygın vücut ağrısıyla başvuran 14 bin 925 hasta üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonucuna göre, bu hastaların 11 bin 29’unda D vitamini eksikliği olduğu tesbit edildi.  Güneş gören bi rülke olmamıza rağmen yaşam tarzının gerekliliği olarak kapalı iş yerlerinde çalışan, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçiren bir toplum olmamızdan dolayı ülkemizde  D vitamini eksikliği yüksek

Akdeniz ikliminde yer alan Türkiye’de  yapılan bir araştırmaya göre ise D vitamini eksikliğinin görülme sıklığı kadınlarda daha fazla olmak üzere yüzde 93.D vitamini eksikliği ile ilgili yapılan çalışmalarda halsizlik, yorgunluk, depresyona eğilim, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi birçok hastalıkla ilişkilendiriliyor.

D vitamini sentezi için güneş şart 

Besinlerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ama yine de D vitamini bakımından zengin olan besinler var. Yağlı balık türleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi besinler de D vitamini bakımından zengin ama D vitaminin en önemli kaynağı güneş.

 

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın