Kaktüs yetiştirmenin tüm püf noktaları

Evde yada balkonunuzda çiçek yetiştirmeyi seviyorsanız ve kaktüslere merakınız varsa kaktüs yetiştirmenin püf noktalarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle kaktüsler geçirgen toprakları sever. Sulandığında suyu hemen süzen ve çabuk kuruyan bir toprak karışımı elde etmelisiniz. Aynı zamanda köklerin rahatça büyüyüp gelişmesi için toprağınızın havalı olması gerekmektedir.

Kaktüslerinizi sürekli gözlemlemelisiniz.  Toprağınızın tamamen kurudugundan emin olduğunuzda bol miktarda su verip toprağı tekrar tamamen kuruyana kadar su vermemelisiniz. Unutmayın kaktüsler suyu sevmezler

Kaktüslerinizin saksısını değiştireceginizde her zaman bir boy büyük saksı kullanmalısınız. kendilerinden çok daha büyük saksılarda gelişimleri yavaş olacaktır. Ayrıca sulama yaptıgınızda toprağın kuruma suresi büyük saksılarda uzun olacağından kaktüsünüzün ölme ihtimali yükselecektir. Kaktüsünüzü bulundugu saksıya sığmadıgında bir boy büyük saksıya almanız en doğrusu olacaktır.

Kaktüsler hava sirkilasyonunun bol olduğu yerleri severler. Ev içinde bakılıyorsa bulunduğu oda sürekli havalandırılmalı. Direk güneş ışığına maruz kalacagı yerlere konumlandırmayın. Yarı gölge yada günün sadece birkaç saati güneş alacak yerler konumlandırın. Sürekli güneş ışığına maruz kalan kaktüslerde güneş yanığı olma ihtimali yüksektir.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın