Sağlıksız ve kötü beslenme yaşlanmayı hızlandırıyor

Güzel ve ışıltılı bir cilde sahip olmak her kadının hayalidir. Çeşitli kozmetik ürünleri ile cildin yaşlanmasının önüne geçilse de sağlıklı beslenme, ihtiyacımız olan vitaminleri tüketmek cildimizin daha gergin ve sağlıklı görünmesine, dolayısı ile daha genç görünmemize neden olur.

Sağlıksız ve kötü beslenme tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildinde hızlı yaşlanmasına neden olur, ihtiyacınız olan tüm vitaminleri yeteri kadar almalıyız, sofamızda lifli gıdaların ağırlıklı olmasına özen göstermeliyiz. Şekeri ve tuzu mutlaka azaltmalı,sık sık sebze ve meyve tüketmeliyiz. A,E ve C vitaminlerini sıklıkla tercih etmeliyiz.

E vitamini yaşlanmaya karşı en etkili vitaminlerden biridir.Hücre yenileyicidir ve hücrelerin daha uzun yaşamasını sağlar.

E vitamini; ceviz, fındık-fıstık, tohumlar, soya, et, balık, yeşil yapraklı sebzeler ıspanak, kuşkonmaz, elma, yumurta ve tahıllarda mevcuttur.

C vitamini de yaşlanmaya karşı savaş açar ve kırışıklıkların oluşmasını azaltır.

En çok yeşil biber,turunçgiller, çilek, domates, kivi ve maydanozda bulunur.

Yine patates,mantar,yumurta,ay çekirdeği,balık,sarımsak ve ette bulunan selenyum da hücreleri korur ve güçlü bir antioksidandır.

Yazar: Siyah

Bir Cevap Yazın